Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Pendarovski: Kërkesat e Bullgarisë dolën jashtë kornizës së marrëveshjes

Zhurnal Ads

Shkup, 27 nëntor, zhurnal.mk – Në një intervistë për Deutsche Welle, presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka theksuar se deklarata në Kuvendin bullgar dhe memorandumi në BE dolën jashtë kornizës së marrëveshjes.

Ai tha se këtu nuk kemi hapësirë për manovrim, pasi kërkesat përfshijnë çështje për të cilat nuk negociohet.

Sipas tij, mundësitë që të ketë zgjidhje janë minimale, por gjithsesi ekzistojnë.

“Deklarata e Kuvendit bullgar dhe memorandumi shpjegues i tyre drejt BE-së padyshim shkuan përtej kornizës së marrëveshjes dypalëshe. Këtu praktikisht nuk kishim hapësirë ​​për manovrim për ndonjë përgjigje, sepse kërkesat e Bullgarisë u referoheshin çështjeve të panegociueshme. Unë kam dalë me një deklaratë që përmbante një kornizë të përgjithshme për një kompromis të mundshëm në lidhje me çështjen aktuale të atëhershme të Goce Delçevit. Reagimet e publikut maqedonas ishin brenda pritjeve të mia, por unë u befasova nga reagimet nga pala bullgare. Gjegjësisht, nuk u njoh si një përpjekje për kompromis në të cilën të dy palët duhet të bënin një përpjekje dhe të braktisnin disa nga aksiomat e tyre historike komuniste që janë një-dimensionale. Në vend të kësaj, në Sofje ishin të bindur se ka ardhur koha kur pala maqedonase duhet në tërësi të pajtohet me narativin e tyre historik”, tha Pendarovski.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Regjistrimi i popullsisë pritet të bëhet në prill, opozita kërkon prolongim

E.E.

Bora zbardh bjeshkët e Ballkanit

T E

Shilegov: Shkupi ka rreth 140 ndërtime pa leje

T E

Rikonstruimi i rrugës shkakton kolona të gjata pritjeje

E.E.

Nikollovski: Qeveria e re i hap luftë krimit dhe korrupsionit

Z H

Asani: Kuadrot e reja do të përzgjedhen vetëm sipas profesionalizmit dhe cilësive

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...