Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Pendarovski mbështetë planin për luftë kundër korrupsionit

Shkup, 8 mars – Zhurnal.mk – Presidenti Stevo Pendarovski sot e priti në takim zv.kryeministrin e Qeverisë i angazhuar për luftë kundër korrupsionit dhe krimit, Ljupço Nikollovski, i cili e informoi presidentin për masat nga plani i miratuar për luftën kundër korrupsionit, informon Zhurnal.

Siç bëjnë të ditur nga kabineti i presidentit, Pendarovski ka përshëndetur sistemin e masave dhe pret që ato të mundësojnë prevencë efikase dhe luftë kundër korrupsionit.

“Lufta kundër korrupsionit dhe krimit është me rëndësi të veçantë në procesin e eurointegrimeve, në ndërtimin e një shteti të drejtë dhe fitimin e besimit të qytetarëve në institucione. Që të arrijmë rezultate në këtë proces, nevojitet transparencë e tërësishme, zgjidhje të nevojshme ligjore dhe sanksione, dhe kontribut nga të gjitha institucionet”, theksoi presidenti Pendarovski.

Në këtë drejtim, siç thuhet, presidenti Pendarovski, ka potencuar se është i gatshëm të mbështesë masat nga plani i ri për luftë kundër korrupsionit.

Në mënyrë paralele me ndryshimet në themel të institucioneve, sipas presidentit Pendarovski, segment i rëndësishëm në luftën me korrupsionit është ngritja e vetëdijes publike dhe frymëzimi i qytetarëve të paraqesin raste të korrupsionit, thuhet në kumtesë.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...