Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pendarovski me letër deri te Bartolomeu me rastin e fillimit të vitit të ri kishtar

Shkup, 20 shtator – Historia thotë se duhet gjithmonë të pajtohemi me kohën dhe ta shfrytëzojmë në favor të mirëqenies së njerëzve.

Patriarkana ekumenike është shembull për atë se si mund të mbetet në përputhje me vlerat, ndërsa njëkohësisht të jesh dinamik në përballjen me sfidat rrjedhëse, theksoi presidenti Stevo Pendarovski në letrën të cilën e dërgoi deri te kryepeshkopi i Konstandinopojës – Roma e Re dhe Patriarku ekumenik, Bartolomeu, me rastin e fillimit të vitit të ri kishtar.

Si president e informon Bartolomeun se si shtet, në tre vitet e fundit “vendosëm ta shfrytëzojmë kohën në favor tonin dhe t’i lëmë pas mospajtimet historike”.

“Ju dëshiroj shëndet mes pasigurisë më të madhe të krizës shëndetësore që e përfshiu gjithë botën”, shtoi ai në letër.

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...