Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pendarovski: Për arsye politike sërish mohohet gjuha maqedonase

Shkup, 25 janar – Si një nga kodifikuesit e gjuhës bashkëkohore letrare maqedonase, akademiku Blazhe Koneski meriton respektin dhe mirënjohjen më të madhe. Meriton një shekull pas lindjes së tij, viti 2021 të jetë një vit në nder të tij.

Këtë u theksoi presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e tij përmes video mesazhit në hapjen e Shkollës dimërore në Seminarin ndërkombëtar për gjuhë, letërsi dhe kulturë maqedonase, i cili filloi sot dhe është aktiviteti i parë që shënon këtë jubile të madh.

“Kam një privilegj dhe nder të veçantë t’ju përshëndes në fillim të shkollës së parë dimërore në Seminarin ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën maqedonase. Besoj se kënaqësia e të gjithëve ne është edhe më e madhe, se kjo ngjarje ndodh në vitin në të cilin shënojmë një shekull që nga lindja e filologjisë, gjuhësisë dhe letërsisë së madhe maqedonase, akademiku Bllazhe Koneski”, tha presidenti Pendarovski, përcjell Zhurnal.mk

Në fakt, siç thekson ai, vitin 2021 e kemi shpallur si vit në nder të Blazhe Koneski dhe të gjitha institucionet përkatëse në fushën e kulturës, shkencës dhe arsimit do të përfshihen në zbatimin e aktiviteteve dhe projekteve në lidhje me këtë përvjetor të rëndësishëm.

“ Në periudhën kur, për fat të keq, për arsye politike, ekzistenca e gjuhës maqedonase përsëri mohohet, edhe pse është verifikuar prej kohësh nga shkenca gjuhësore botërore, është vepra e Koneskit ajo që është më e sulmuara. Në atë kuptim, një nga bastionet më të forta në mbrojtjen kundër sulmeve të pa argumentuara dhe shpesh iracionale është Seminari ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën maqedonase, i cili ka një traditë pesë e gjysmë vjeçare me më shumë se pesëqind pjesëmarrës nga gjashtëdhjetë vende nga e gjithë bota”, thekson presidenti i shtetit.

Duke shprehur mirënjohje për të gjithë pjesëmarrësit, Pendarovski tha se ata kontribuojnë në afirmimin ndërkombëtar të gjuhës, letërsisë dhe kulturës maqedonase.

Në pajtim me situatën aktuale me pandeminë, si në rastin e shkollës verore të vitit të kaluar, edhe tani, siç thekson Pendarovski, të gjitha ngjarjet janë onlajn.

Shefi i shtetit shfaqi shpresë që së shpejti pas fillimit të procesit të vaksinimit, njerëzimi, si një e tërë, do të dalë fitimtar në luftën kundër Kovid 19 dhe ne do të kthehemi ngadalë në jetën e përditshme normale, në mënyrë që shkolla e ardhshme, sipas traditës, të jetë mbajtur në Ohër me praninë fizike të të gjithë pjesëmarrësve.

“Si mbështetës i jubileut “Viti 2021 – Vit në nder të Blazhe Koneskit”, jam i impresionuar nga të gjitha ngjarjet e planifikuara dhe përmbajtja e programit. Më vjen mirë që pikërisht përmes shkollës së parë dimërore në Seminarin Ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën maqedonase, Universiteti “Shën Cirili dhe Metodi”, i cili përfshin Fakultetin Filologjik me emrin Blazhe Koneski, është praktikisht i pari që fillon aktivitetet për të shënuar jubileun e madh”, thotë Pendarovski. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...