Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pendarovski priti në takim komandantin e KFOR-it, gjeneral major Federici

Shkup, 29 dhjetor – Sot, presidenti Stevo Pendarovski priti komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici, i cili po qëndron për një vizitë pune në vendin tonë.

Në mënyrë që të trajtohet në mënyrë efektive sfidat e sigurisë në rajon, tha zyra e Pendarovskit, takimi konfirmoi gatishmërinë për të promovuar bashkëpunimin e ndërsjellë dhe shkëmbimin e informacionit me interes të përbashkët.

Pendarovski dhe Gjeneral Majori Federici shkëmbyen mendime mbi aktivitetet e përbashkëta me forcat e KFOR dhe mbi aktivitetet dhe angazhimin e kontigjentit të parë të ushtrisë, i cili u dërgua muajin e kaluar komandës kryesore të Misionit dhe KFOR – Komanda Perëndimore në Kosovë.

– Si një anëtar i plotë i NATO-s, ne do të vazhdojmë pjesëmarrjen tonë në misionet paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO, Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara.

“Ushtria jonë do të vazhdojë të kontribuojë në sigurinë globale, paqen dhe stabilitetin,” tha presidenti Pendarovski pas takimit.

Postime të ngjashme

“Target-Fortesa”, Sot aktvendimi ndaj ish kreut të DSK-së Sasho Mijallkov

Bexhet Musliu

Edhe partia RDM largohet nga koalicioni “mundemi” i LSDM-së

Bexhet Musliu

Sot protestë për rastin „Monstra“, mbyllen disa rrugë në kryeqytet

T E

Strugë, lagja “Lugina e Gëzuar” kërkon strehim social

Bexhet Musliu

Kumanovë, librat me përmbajtje ofenduese, Shabani: Ka filluar me punë komisioni

Bexhet Musliu

Edhe Lëvizja BESA mund të braktisë anijen e Zaevit?!

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...