Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pendarovski: Shkolla e Ohrit për humanizëm e vazhdon veprën e Shën Klimentit

Ohër, 19 janar – Ndarja e sivjetme e Edicionit të 15-të të Çmimit botëror të humanizmit, ka simbolikë të veçantë, para së gjithash, që me të shënohet 30 vjetori nga formimi i Akademisë së humanizmit në Ohër. Përmes tre dekadave të ekzistimit të saj, me qëllim të qartë të deklaruar, përhapje të vlerave humane përmes meridianeve botërore, Akademia e Ohrit, në kontekst bashkëkohor, në të vërtetë e vazhdon veprën e Shën Klimentit të Ohrit dhe shkollës së saj të njohur letrare.

Këtë e deklaroi presidenti Stevo Pendarovski në video mesazhin që ua dërgoi pjesëmarrësve në onlajn konferencën ndërkombëtare “Shkolla e Humanizmit të Ohrit nga Mesjeta deri në ditët e sotme në Evropë dhe botë” e cila mbahet në kushte të ndryshme të imponuara nga epidemia e koronavirusit.

Pendarovski theksoi se midis shumë aktiviteteve të Akademisë, vend të veçantë mori ndarja e Çmimit botëror për humanizëm. e formuar në vitin 2007, çmimi u jepet çdo vit artistëve, intelektualëve, emrave të shquar me famë botërore, por, mbi të gjitha, humanistëve të përkushtuar. Këtë vit bashkohet lista e gjatë e emrave mbresëlënës të laureatëve, emri i akademikut nga Bosnja dhe Hercegovina, i respektuari Abdullah Sharçeviq, padyshim një nga filozofët më të rëndësishëm në rajonin tonë, i njohur dhe i njohur përtej kufijve të tij.

“Kuriozitet i veçantë dhe i rëndësishëm për ne është fakti që Akademik Sharçeviq fillimet e karrierës së tij shkencore i kishte në Fakultetin Filozofik të Shkupit, në gjysmën e dytë të viteve 50 të shekullit të kaluar. Shpresoj që edhe pas marrjes së kësaj njohje prestigjioze, kontaktet personale dhe profesionale që profesor Çarçevi ka vendosur prej kohësh me Republikën e Maqedonisë së Veriut vetëm sa do të intensifikohen”, tha presidenti.

Ai shtoi se pandemia që jo vetëm rrezikoi jetën dhe shëndetin tonë, ndryshoi jetën tonë të përditshme dhe fjalë për fjalë ndryshoi fytyrën e të gjithë njerëzimit, për fat të keq, vetëm rriti tjetërsimin njerëzor, duke na bërë të prekshëm, të vetmuar dhe të mbyllur në vetvete.

Këtë vit, ceremonia e dhënies së Çmimit Botëror për Humanizëm gjithashtu mungoi. Akademiku i ndjerë së fundmi Georgi Stardelov, i cili la një gjurmë të pashlyeshme në kulturën dhe mendimin shoqëror maqedonas, duhej t’i ishte drejtuar ceremonisë. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Isaki: Miqësia ndërmjet Maqedonisë dhe Kroacisë vazhdimisht po mbindërtohet

R Zh

Mos figurimi i bullgarëve në regjistrim, shkas për bllokimin e Maqedonisë në rrugën drejt BE-së!?

Z H

Rruga Krupishtë-Koçan pritet të jetë gati deri në dhjetor të këtij viti

R Zh

Gjykata Kushtetuese më 18 mars do të mbajë seancë për kushtetutshmërinë e ligjit për gjuhë

R Zh

Zaev: Marrja e shtetësisë me tre dëshmitarë, e papranueshme

Z H

Zaev e Pendarovski reagojnë ndaj kërkesave të presidentit bullgar Radev

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...