Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pendarovski: Të pajtohemi dhe bashkohemi në ndërtimin e shoqërisë solidare

Shkup, 11 tetor – Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, uroi me rastin e 11 Tetorit – Ditës së kryengritjes popullore.

“Të nderuar qytetarë, karakteri i një populli vlerësohet sipas sjelljes së tij në periudha historike kthyese. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur pjesa më e madhe e Evropës u okupua, ndërsa miliona njerëz ishin pa të drejta, fashizmi, në majë të fuqisë së tij, dukej tmerruese. Pikërisht në ato kohëra të zymta, qytetarët e Maqedonisë së Veriut kishin guximin të përballen me të keqen më të madhe të shekullit të 20-të. Më 11 tetor të vitit 1941, partizanët e vendit e shënuar fillimin e luftës nacioalçlirimtare. U bëmë pjesë e koalicionit antifashist dhe së bashku me të tjerët, e zgjodhëm anën e duhur të historisë. Lufta e udhëhequr nga partizanët ishte universale dhe mbi ideologjinë”, theksoi Pendarovski në mesazh.

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...