Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Për 60 vendet hetues në BKH, aplikojnë 500 kandidatë, mbyllet procesi

Rreth 500 kandidatë kanë aplikuar për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit për 60 vende të përcaktuara për këtë strukturë.

Burime nga BKH-ja bëjnë të ditur, se në dy ditët e fundit është regjistruar numri më i lartë i aplikuesve pasi 3 ditë më parë ishin regjistruar vetëm 165 kandidatë.

Kandidatët janë kryesisht nga Policia e Shtetit dhe civilë, të cilët kanë pasur mundësi që të aplikojnë që nga data 8 shtator, njofton RTSH.

Sipas BKH-së, kandidatët kanë aplikuar pas plotësimit të disa kritereve të vendosura dhe pas kësaj do të kryhen fazat e përzgjedhjes, ku aplikantët do t’u nënshtrohen disa testimeve.

Vetëm kandidatëve që do të kualifikohen për në fazën e intervistës do t’u kërkohet të dorëzojnë dokumentet në lidhje me procesin e verifikimit.

Për përzgjedhjen e 60 hetuesve të Byrosë Kombëtare të Hetimit do të kryhen 5 teste përzgjedhjeje.

Postime të ngjashme

Presidenti Meta në Ditën Botërore të Dhuruesve Vullnetarë të Gjakut: Ju ftoj të gjithëve të mposhtim frikën apo indiferencën dhe të ndërtojmë solidaritetin

Bekim Laçi

Covid-19, mbërrijnë 20 mijë doza AstraZeneca, të dhuruara nga Greqia

Bekim Laçi

Balla: Koha kur politika kishte kompetenca në emërimet në drejtësi ka përfunduar

Bekim Laçi

Komisioni Zgjedhor i PD shpall zyrtarisht rezultatet: Lulzim Basha fitues, ja si u ndanë votat mes 4 kandidatëve

Bekim Laçi

Protesta e maturantëve në Fier, drejtoresha e Arsimit iu bën moral: Këto janë brezat që ne po edukojmë?

Bekim Laçi

Pas Greqisë dhe Italia i mbyll ‘dyert’ shqiptarëve, shtyhen kufizimet deri më 30 Korrik

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...