Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Për hapjen e kufijve do të vendoset javën e ardhshme

Zhurnal Ads

Shkup, 18 shtator – Zhurnal.mk – Vendet e rajonit javën e ardhshme pritet përfundimisht të marrin vendim për kalimin e lirë dhe hapjen e kufijve, paralajmëroi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Edhe pse qëndrimi i autoriteteve shëndetësore ishte i njëjtë edhe javën e kaluar, ndryshimi i regjimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të rajonit do të ketë epilog në takimin e ardhshëm onlajn midis vendeve të Ballkanit Perëndimor, Bullgarisë dhe Greqisë.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në emisionin “Rruga drejt” në TV Alsat-M, tha se meqë gjendja epidemiologjike është e ngjashme në të gjithë rajonin, autoritetet e vendeve të rajonit paralajmëruan këshill koordinues për veprim të përbashkët në sjelljen e vendimeve për luftë kundër pandemisë. Por, paraprakisht duhet të hiqet kushti për test PCR që të kalohet kufiri.

Pritet javën e ardhshme një koordinator i Ministrisë së Shëndetësisë para përfaqësuesve të vendeve të tjera ta prezentojë gjendjen në vend me Kovid-19, pas së cilit në takim të ri duhet të dakordohet politikë e përbashkët për kufijtë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shtyhet gjykimi për rastin “Monstra”, një avokate në izolim

E.E.

Oda ekonomike: Sektori privat të mos vendoset në kontekst politik pa argumente

E.E.

Kontrolle të përforcuara për sanksionim të mosrespektimit të rregullave në komunikacion

Z H

Sot shënohet 11 Tetori, dita e kryengritjes popullore të popullit maqedonas

Z H

Të gjitha inspektoratet me autorizime me të mëdha, gjobat për shkelësit e protokolleve deri në 30.000 euro

E.E.

KSHZ: Më 13 dhjetor votohen kryetarët në Shtip dhe Pllasnicë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...