Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Për herë të parë fekondimi artificial do të bëhet në QKUK

Lajmi është bërë i ditur nga ushtruesi i detyrës i drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi përmes një postimi në Facebook.

Ai ka bërë të ditur se edhe amniocenteza do të realizohet për herë të parë në laboratorin citogjenetik dhe gratë shtatzëna nuk do të kenë nevojë të dalin jashtë vendit për diagnostikimin e çrregullimeve të rënda gjenetike të frytit.

Postimi i plotë:

Për herë të parë fekondimi artificial do të bëhet në QKUK

Nga viti ardhshëm Klinika Obstetrike-Gjinekologjike do të bëhet me qendër të IVF ( frytnimi i asistuar artificial) dhe me laborator citogjenetik.
Për herë të parë fekondimi artificial do të bëhet në QKUK

Gjithashtu edhe amniocenteza do të realizohet për herë të parë në laboratorin citogjenetik dhe gratë shtatëzëna nuk do të kenë nevojë të dalin jashtë Kosovës për diagnostikimin e çrregullimeve të rënda gjenetike të frytit.

Punimet për ndërtimin e kësaj qendre po vazhdojnë me ritëm të shpejtuar.

Postime të ngjashme

Haradinaj pas raportimeve për blerjen e votave kërkon të merren masa ndaj manipuluesve

S.B.

Hoti uron 8 marsin, ditën e gruas

S.B.

PZAP pezullon për pesë vite gjashtë komisionarë të një vendvotimi në Suharekë, pas ankesës nga Albena Reshitaj

S.B.

Kurti: Gruda ishte profesionist brilant dhe diplomat me kulturë

S.B.

Bizneset e vogla të grave përfitojnë nga Programi i Rimëkëmbjes

S.B.

Anëtari i LDK-së kërkon nga qytetarët sugjerime kë ta votojë për kryetar të partisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...