Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Për herë të parë në 100 vjet ekzistencë, gazeta amerikane ia kthen shpinën republikanëve: Votojeni Bidenin para Trumpit

Një gazetë me prirje konservatore në New Hampshire ka mbështetur një kandidat demokrat për president për herë të parë në më shumë se 100 vjet.

“The New Hampshire Union Leader” e mbështeti liberalin, Gary Johnson gjatë fushatës së vitit 2016, pasi më parë kishte mbështetur vetëm republikanët, sipas Axios, raporton BBC.

“Ne kishim shpresë me fitoren e Trumpit që ai mund të ndryshojë, që pesha dhe përgjegjësia e Zyrës Ovale mund të formojë një njeri më të respektueshëm dhe presidencial”, shkroi Udhëheqësi i Unionit New Hampshire në një editorial të botuar të dielën.

Por megjithëse vlerësoi disa nga arritjet e presidentit gjatë mandatit të parë në detyrë, gazeta komentoi: “Presidenti Trump nuk gabon gjithmonë 100 për qind, por është 100 për qind personi i gabuar për Amerikën”.

Në veçanti, gazeta kritikoi trajtimin e ekonomisë dhe pandeminë e coronavirusit nga ana e presidentit të SHBA-së, Trump gjersa ka edhe disa fjalë për Bidenin.

“Ne kemi gjetur se Bideni mund të jetë një nëpunës publik i kujdesshëm, i dhembshur dhe profesionist,” shkroi gazeta, pavarësisht nga ndryshimet e saj “të rëndësishme” të politikës me kandidatin demokrat.

Postime të ngjashme

Covid-19, Izraeli është shumë afër të arrijë imunitetin e tufës

S.B.

OBSH: COVID-19 nuk ka përfunduar

S.B.

Sulmuesi i xhamive në Zelandën e Re sfidon statusin e terroristit në gjykat

S.B.

Zbuten kufizimet në Itali, Milano nuk është më zonë e kuqe

S.B.

Erë me shpejtësi 170km në orë, cikloni shkakton dëme të mëdha në Australi

S.B.

Mbretëresha kryen detyrën e parë që nga vdekja e princit Philip

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...