Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Për herë të parë shënon të hyra rekorde Amazon, mbi 125 miliardë dollarë ka të ardhura kjo kompani

Amazon njoftoi më herët që Andy Jassy do të zëvendësojë Jeff Bezos si CEO gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Bezos do të kalojë në rolin e kryetarit ekzekutiv.

Kompania gjithashtu dorëzoi tremujorin e saj më të madh nga të ardhurat e të gjitha kohërave me 125.56 miliardë dollarë, duke e kaluar atë për herë të parë mbi 100 miliardë dollarë, transmeton Telegrafi.

Pas disa muaj investimesh të mëdha, Amazon tha se pret që kostot e lidhura me coronavirusin të ngadalësohen në rreth 2 miliardë dollarë në tremujorin e parë të fiskalit 2021, nga afërsisht 4 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të këtij viti dhe më shumë se 2 miliardë dollarë në tremujorin e dytë .

Kompania gjithashtu përjetoi kosto më të larta në tremujorin e katërt pasi pagoi një bonus 300 dollarë për punonjësit e vijës së parë në nëntor të vitit të kaluar.

Kompania parashikoi të ardhura operative prej 3 miliardë dollarë deri në 6.5 miliardë dollarë në tremujorin e parë fiskal, duke supozuar afërsisht 2 miliardë dollarë të kostove të lidhura me COVID-19.

Amazon tha se shitjet në tremujorin e parë do të jenë midis 100 miliardë dollarë dhe 106 miliardë dollarë, një ngadalësim nga tremujori i katërt i vitit 2020, por një rritje midis 33% dhe 40% nga një vit më parë. Analistët prisnin të ardhura prej 95.8 miliardë dollarësh.

Kompania gjithashtu vazhdon të përfitojë nga pandemia në blerjet në internet, me konsumatorët që i drejtohen Amazon dhe shitësve të tjerë në internet për mallra thelbësorë dhe jo-thelbësorë.

Postime të ngjashme

Këta janë Google Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro

D V

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...