Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Për KE-në është me rëndësi të zbatohet marrëveshja e Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë

Bruksel, 13 tetor, zhurnal.mk – Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero e potencoi rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes për fqinjësi të mirë mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, transmeton Zhurnal.

Pisonero refuzoi t’i komenton kontestet mes të dyja palëve gjatë ditëve të fundit, por tha mardhëniet e mira fqinjësore në Ballkanin Perëndimorë dhe bashkëpunimi rajonal duhet të mbeten elemente kyçe në procesin e zgjerimit.

“Mendoj se është shumë me rëndësi për ne që mardhëniet e mira fqinjësore në Ballkanin Perëndimorë dhe bashkëpunimi rajonal të mbeten elemente kyçe në procesin e zgjerimit, si dhe në procesin e stabilizim asocimit. Marrëveshja e Prespës dhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë me Bullgarinë janë shembuj shumë pozitiv për rajonin dhe më gjërë. Për ne është shumë me rëndësi këto marrëveshje bilaterale të vazhdojnë të zbatohen nga gjitha palët”, tha Pisonero.

Kryeministri Zaev e përshkruajti deklaratën e ministres së jashtme bullgare Zaharieva si “as fqinjësi të mirë, as vellazërore, as europiane”, dhe shtoi se nëse punët mbesin njëjtë, populli maqedonas duhet të përgatitet që negociatat me BE-në të mos fillojnë në dhjetor.

Postime të ngjashme

Qytetarëve ju takon, por shumë pak dinë mbi ndihmën juridike falas

T E

Në rritje numri i të infektuarve me Kovid-19, priten sasitë e para të vaksinës Sutinik V

T E

Komuna e Çairit nderon dhe lartëson punën e palodhshme të mësuesve me rastin e festës kombëtare të 7 Marsit

R Zh

MPB-ja vazhdon sanksionet ndaj shoferëve

T E

Komunikacioni zhvillohet pa pengesa, reshje të dobëta bore në Kodër të Diellit

T E

Ostin: Maqedonia e Veriut është mik dhe aleati i ynë i vlerësuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...