Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Për një muaj mbi 1.820 kontrolle dhe ekzaminime në ambulancën mobile të Klinikës së Pulmologjisë

Shkup, 16 tetor, zhurnal.mk – Më shumë se 1,820 ekzaminime dhe kontrolle u kryen brenda një muaji në repartin e ri modular ambulator të Klinikës së Pulmonologjisë. Mesatarisht, midis 70 dhe 80 pacientë vijnë çdo ditë për ekzaminim ose kontroll, të planifikuar përmes sistemit Termini Im, si dhe gjatë orëve të mbrëmjes.

Sipas drejtorit të Klinikës Universitare të Pulmonologjisë, Dejan Dokiq, numri i pacientëve për ekzaminim është rritur në periudhën e fundit.

Në objektin e ri ka katër ordinanca, dy klinika ambulatore përmes TerminiIm, një për pranimin e pacientëve dhe udhëzime prioritare, dhe një për ekzaminime dhe kontrolle. Dy hapësira – spitalet ditore janë dedikuar për të akomoduar pacientë të jashtëm, si dhe kabinetet për spirometri, difuzion dhe bodipletizmografi, provokim bronkial, analiza të gazrave në gjak, teste alergjie, EKG, dy hapësira pritje të ndara dhe hapësira të tjera ndihmëse.

“Në këtë mënyrë ne ndajmë pacientët me probleme të mushkërive nga të gjithë pacientët e tjerë në klinikat e tjera, të cilat më parë ishin të gjithë në një vend, dhe kështu zvogëlojmë rrezikun e transferimit të koronavirusit tek pacientët që vijnë këtu në Qendrën Klinike dhe për një tjetër simptomatologji”, thotë Dokiq.

Në objektin e ri, të gjitha masat për mbrojtjen e pacientit respektohen plotësisht, temperatura matet në hyrje, të gjithë marrin numër elektronik në dhomën e pritjes dhe personat e caktuar posaçërisht i drejtojnë pacientët brenda ambulancave. Procedura të ndryshme diagnostike dhe ambulatore kryhen në hapësira të ndara, gjë që krijon mundësinë për përqendrim më të vogël të pacientëve në një vend dhe respektim të masave dhe protokolleve që parandalojnë përhapjen e koronavirusit.

Postime të ngjashme

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

Zhurnal mëson / BDI nesër mbledh kryesinë në Reçicë të Vogël

Bexhet Musliu

Todorov i drejtohet Mickoskit: Ik, derisa unë luftoja kundër Zaevit ti ndërtoje hidrocentrale

T E

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...