Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Për shkak të barazisë gjinore, Siri pushon së qeni vetëm zëri i një gruaje

Më parë, Siri nënkuptonte një zë femre dhe përdoruesit mund të zgjidhnin zëra të tjerë në cilësimet.

Sidoqoftë, që nga azhurnimi i gjashtë i iOS 14.5 beta, përdoruesve të iPhone dhe iPad do t’u kërkohet të zgjedhin zërin e tyre të preferuar gjatë konfigurimit të pajisjes.

Me këtë ndryshim, Apple po paraqet gjithashtu dy zëra plotësisht të rinj për Siri që janë në dispozicion të anglishtfolësve në të gjithë botën,.

“Ne jemi të ngazëllyer për të prezantuar dy zëra të rinj Siri për anglishtfolësit dhe një mundësi për përdoruesit e Siri të zgjedhin zërin që duan kur vendosin pajisjen e tyre”, tha Apple. “Ky është një vazhdim i angazhimit të gjatë të Apple për diversitetin dhe përfshirjen, si dhe për produktet dhe shërbimet që janë krijuar për të pasqyruar më mirë diversitetin e botës në të cilën jetojmë”.

Lajmi është shembulli i fundit i ndërmarrjeve të mëdha të teknologjisë që përpiqen të heqin çdo shoqatë gjinore nga asistentët e tyre digjitalë të zërit.

Studimet kanë zbuluar se kur asistentët përdorin një zë me zë femëror si parazgjedhje, ai mund të forcojë paragjykimet dhe stereotipet negative. Gjatë rrugës, disa gabime të pakëndshme u bënë gjatë zhvillimit të këtyre teknologjive, por hapi i fundit i Apple është një nga më të rëndësishmit deri më tani.

Sipas disa vlerësimeve, Siri merr mbi 25 miliardë kërkesa në muaj në më shumë se 500 milionë pajisje.

Postime të ngjashme

Smartphone i Leitz gati

Lea Muslija

Facebook Messenger me opsione të reja

Lea Muslija

Smartphone i Leitz gati për tregun e Japonisë

Dafina Vidishiqi

Bosi i iPhone thotë se Android është i mbushur me viruse të rrezikshëm

Dafina Vidishiqi

Kamerat e “njohjes së buzëqeshjes” lejojnë të hyjnë në zyre vetëm punëtorët ‘e lumtur’

Dafina Vidishiqi

Kjo teknologji po i ndihmon shumë kirurgët – inovacion i ri në shëndetësi

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...