Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Për shtatzëni më të shëndetshme pini lëng karote

Pirja e lëngut të karotës është shumë e dobishme gjatë dhe pas shtatëzënisë.

Kjo për shkak se ky lëng është plot me kalcium, folate, kalium, magnez, dhe natyrisht vitaminë A.

Kalciumi ndihmon fetusin tuaj të zhvillojë kocka dhe kërc të fortë, ndërsa folati parandalon defektet e lindjes.

Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetrikës dhe Gjinekologëve (ACOG), gratë shtatzëna dhe ato që ushqehen me gji kanë nevojë për 1000 miligram kalcium në ditë.

Vitamina C dhe vitamina A në lëngun e karotës veprojnë gjithashtu si antioksidantë të fuqishëm në shtatëzëni. Këto vitamina mbrojnë si nënën ashtu edhe fetusin nga radikalet e lira dhe i japin të dyve një sistem imunitar që rrit rrezikun e infeksioneve.

Postime të ngjashme

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

Një grua u arrestua në SHBA pasi refuzoi t’i kthente 1.2 milionë dollarë që i ishin depozituar gabimisht

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...