Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Përditësimi i Google Maps sjell harta dukshëm më të mira

Shërbimi i hartave të Google ka marrë një azhurnim të ri që premton shumë më shumë detaje.

Google ka njoftuar një azhurnim për hartat që do të përmirësojnë dukshëm ekranin e hartës.

Vizualizimi abstrakt, i cili shfaqte vetëm tipare topografike si pyjet, malet, por edhe akullin e akullnajave në një mënyrë të thjeshtuar, tani shfaqet në shumë më detaje, transmeton Telegrafi.

Harta më e bukur e Islandës dhe Kroacisë

Falë ekranit të përmirësuar, shumë nuanca të tjera janë të dukshme – qoftë maja të mbuluara me dëborë, lloje të ndryshme të bimësisë dhe pyje, si dhe karakteristika të tjera skenike.

Google ka zgjedhur Islandën dhe bregdetin e Kroacisë si shembuj.

Fotografitë para-dhe-pas tregojnë dallime të qarta në prezantim përsa i përket kodimit të ngjyrave dhe detajeve topografike.

Me përpunimin më të përsosur, Google është duke ndjekur shembullin e Apple, i cili aktualisht është duke e rregulluar plotësisht shërbimin e hartave.

Për dallim nga Apple, që deri më tani e ka bërë materialin e hartave veçanërisht të hollësishme, të disponueshme kryesisht për SHBA-në, azhurnimi i Google Maps duhet të përfshijë rajone të ndryshme nga e gjithë bota, siç tregojnë pamjet e paraqitura më parë nga Evropa, por edhe Maroku dhe SHBA.

Sipas Google, ekrani i azhurnuar i hartës do të shfaqet për të gjithë përdoruesit e Google Maps më vonë këtë javë.

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...