Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Përdoruesit e kompanisë Apple që luajnë Fortnite, u përjashtuan nga përditësimi i ri

Njerëzit që luajnë Fortnite në Apple Macs, iPhones dhe iPads u përjashtuan nga përditësimi i ri i lojës.

Kjo vjen disa javë pas prishjes së raporteve mes dy kompanive, që rezultoi me largimin e Fortnite-s prej App Store.

Kompjuterët Mac, të cilët nuk e përdorin App Store, janë ndikuar gjithashtu nga ky përditësim.

Përditësimi i Fortnite, shpesh bën ndryshime në lojë, dhe të enjten shfaqi një marrëveshje me superheronjtë e Marvel, përveç gjërave të tjera.

Shefi ekzekutiv i Epic Games, Tim Sweeney e fajësoi planin e kompanisë Apple, pasi i bëri këto ndryshime më 28 gusht, një ditë pas hapjes së sezonit të ri.

“Apple ka thënë se ata do ta anulojnë hyrjen në zhvillimin e lojërave në Epic Apple SDK, të premten”, tha ai.

“Nëse ata e bëjnë këtë, ne nuk do të mund ta përditësojmë Fortnite-n në Mac”.

Këto ngjarje filluan kur Epic lëshoi një përditësim të Fortnite-s që lejoi përdoruesit të blejnë lojën, direkt nga Epic, në vend se ta përdorin pagesën e sistemit të Apple-s, në të cilin ajo merr 30% të fitimeve, nga ato të ardhura.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...