Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Përfaqësia e BE-së në Tiranë: Rregullorja që ndalon gazetarët nuk reflekton udhëzimet tona

Përfaqësia e Bashkimit Evropian në Tiranë thotë se rregullorja e re e Kuvendit, që u ndalon gazetarëve praninë fizike në mbledhjet e Komisioneve parlamentare, nuk reflekton udhëzimet e dhëna prej tyre. BE shpreh keqardhjen që kjo rregullore është miratuar pa u konsultuar më parë me gazetarët dhe mediat.

“Keqardhje për mungesën e konsultimeve me mediat përpara miratimit të rregullave të reja nga Parlamenti. Këto rregulla nuk janë në përgjigje të udhëzimeve të BE-së ose këshillave të dhëna nën ndihmën e IPA-s, të nisura në këtë kontekst në vitin 2014”, thtoë BE.

Bashkimi Evropian thotë se dëgjesat publike dhe qasja e mediave në Parlament për të mbuluar punën e seancave dhe komisioneve të tij janë elemente të rëndësishme të një demokracie liberale.

Reagimi i zyrës së BE mbërriti pasi përmes një deklarate të gjatë, Kuvendi i Shqipërisë pretendonte se rregullorja e re për gazetarët reflektonte rekomandimet e dhëna nga Bashkimi Evropian dhe se ishte i njëjti model që zbatohej edhe në Parlamentin Evropian. Një grup gazetarësh protestuan këtë të mëkurë para sallës së seancave plenare të Kuvendit. 

Postime të ngjashme

Fitoi zgjedhjet në PD, Basha falënderon demokratët: Do bëjmë gjithçka që Shqipëria të fitojë

Dafina Vidishiqi

Harxhi pas humbjes së garës në PD: Së shpejti do them mendimet e mia, mbështetur mbi fakte

Dafina Vidishiqi

Presidenti Meta në Ditën Botërore të Dhuruesve Vullnetarë të Gjakut: Ju ftoj të gjithëve të mposhtim frikën apo indiferencën dhe të ndërtojmë solidaritetin

Bekim Laçi

Covid-19, mbërrijnë 20 mijë doza AstraZeneca, të dhuruara nga Greqia

Bekim Laçi

Balla: Koha kur politika kishte kompetenca në emërimet në drejtësi ka përfunduar

Bekim Laçi

Komisioni Zgjedhor i PD shpall zyrtarisht rezultatet: Lulzim Basha fitues, ja si u ndanë votat mes 4 kandidatëve

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...