Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Përfaqësuesi i Bashkimti Evropian në Kosovë: Qeveria duhet të tregojë kujdes në procesin e vettingut në drejtësi

Përfaqësuesi i Bashkimti Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se Qeveria duhet të tregojë kujdes në procesin e vettingut në drejtësi.

Kjo për shkak se ekzistojnë disa mekanizma për t’u kryet vetting, për këtë duhet tepër përqendrim në përdorimin e tyre.

“Në vend se të investojnë në gjetjen e instrumenteve të reja, mënyra më e mirë e mundshme dhe më efektive do të ishte përdorimi efektiv i atyre ekzistuese”, tha ai për Telegrafin.

Ai shtoi po ashtu se një masë e tillë duhet të fillohet vetëm nëse ekzistojnë të gjitha kushtet e nevojshme.

Szunyog foli edhe për koncept-dokumentin e Qeverisë rreth konfiskimit të pasurive të pajustifikueshme.

“Ne shpresojmë të marrim draftin e parë të ligjit dhe ta vlerësojmë atë. Masat e reformës të parashikuara në të duhet të jenë në pajtim me parimet e parashikuara në Kushtetutën e Kosovës dhe të drejtat themelore të individëve”, deklaroi ai.

Parita në pushtet; Lëvizja Vetëvendosje gjatë fushatës zgjedhore kishte premtuar konfiskim të pasurive të cilat nuk justifikohen si dhe vetting në drejtësisë.

Postime të ngjashme

Kryesia e Kuvendit nis mbledhjen e radhës

Bekim Laçi

Afro 130 mijë vaksina anti-Covid janë dhënë në Kosovë

Bekim Laçi

Rrënohen dy anekse pa leje afër Gërmisë

Bekim Laçi

Lajçaku për dialogun S’ka arsye për pesimizëm

Bekim Laçi

Protestojnë infermierët të punësuar për nevoja të pandemisë, nuk u vazhdohet kontrata

Bekim Laçi

Kosovarët janë populli më bamirës në Ballkan dhe ndër 10 popujt më bujar në botë

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...