Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Përfitimet e vajit të peshkut për mushkëritë

Zhurnal Ads

Ndërsa rastet e përditshme të COVID-19 vazhdojnë të rriten në të gjithë botën, është më e rëndësishme se kurrë që t’i japim përparësi shëndetit tonë.

Në mënyrë të veçantë, meqenëse coronavirusi ndikon në sistemin e frymëmarrjes, marrja e masave parandaluese për të mbrojtur mushkëritë tuaja është thelbësore.

Për fat të mirë për ne, hulumtimet sugjerojnë që marrja e vajit të peshkut për shëndetin e mushkërive jo vetëm që mund të largojë problemet e mushkërive, por gjithashtu të ngadalësojë plakjen e organit jetësor.

Vaj peshku për shëndetin e mushkërive – Çfarë thotë shkenca

Besohet se vaji i peshkut është i mirë për mushkëritë sepse përmban nivele të larta të acideve yndyrore omega-3. Trupi juaj përdor acide yndyrore si një burim energjie dhe ekzistojnë tre lloje që ju nevojiten – omega-3, omega-6 dhe omega-9.

Dieta mesatare zakonisht përmban sasi të larta të acideve yndyrore omega-6 dhe -9. Trupi madje mund të krijojë vetë acidet yndyrore omega-9. Sidoqoftë, shumica e njerëzve kanë mungesë të acideve yndyrore omega-3 të cilat mund t’i merrni vetëm nga ushqyerja juaj.

Kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj të mushkërive, vaji i peshkut i pasur me omega-3 i mban ato në funksion në disa mënyra. Së pari, ajo lufton inflamacionin, i cili është një shkak kryesor i dëmtimit dhe mosfunksionimit të mushkërive.

Në një studim japonez, studiuesit zbuluan se omega-3 ndihmoi në trajtimin e sëmundjes pulmonare obstruktive kronike (COPD). Sëmundjet e mushkërive si bronkiti dhe emfizema bien në kategorinë e COPD dhe është shkaku i pestë kryesor i vdekjes në botë. Rezultatet nga studimi treguan se subjektet që konsumonin omega-3 përjetuan një rënie të kimikateve inflamatore në gjakun e tyre, si dhe më pak inflamacion të mushkërive, shkruan First For Women.

Subjektet gjithashtu bënë një test gjashtë minutësh në këmbë dhe ata që morën vajin e peshkut ishin në gjendje të ecnin më shumë dhe më shpejt. Një numër studimesh kanë treguar gjithashtu se marrja e suplementeve të vajit të peshkut mund të lehtësojë sëmundje të tjera inflamatore të mushkërive si astma dhe alergjitë.

Në mënyrë të veçantë, suplementet e vajit të peshkut ulën simptomat si ënjtja në mushkëri dhe gulçimi, falë fuqive të tij anti-inflamatore! Vaji i peshkut madje mund të ndihmojë në mbrojtjen e mushkërive duke bllokuar infeksione si pneumonia.

Pra, pasi jemi në sezonin e alergjive të vjeshtës dhe ajo që fare mirë mund të jetë vala e dytë e COVID-19, shtimi i një suplementi vaji peshku në dietën tuaj ditore mund të jetë një masë e mirë mbrojtëse.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Dobitë mjekësore nga përdorimi i sojës

admin

Në dimër duhet të pini çdo ditë ujë të nxehtë me limon

S.B.

Pse duhet të ecim së paku 30 minuta në ditë?

S.B.

Përfitimet e ngrënies së frutave të thata

S.B.

Maskat bllokojnë 99,9 % të pikave të mëdha të lidhura me COVID-19

S.B.

Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin, përmirëson tretjen…

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...