Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Përfundoi debati i përgjithshëm rreth propozim ligjit për plotësimin e Ligjit për financimin e njësive të pushtetit lokal

Shkup, 2 mars – Kuvendi e përfundoi debatin e përgjithshëm për propozim-ligjin për plotësimin e Ligjit për financimin e njësive të vetëqeverisjes lokale, me procedurë të shkurtuar. Votimi për ligjin do të bëhet në njërën nga seancat e ardhshme.

Sipas propozuesit, ndryshimi i ligjit është pjesë e pakos së masave antikrizë, gjegjësisht qëllimi është të sigurojë të ardhura të qëndrueshme dhe të lehtësohet puna e komunave në kohën e Kovid-19 për vitin 2021.

Me të është parashikuar që të ardhurat e tatimit të vlerës së shtuar, të cilat u shpërndahen komunave për vitin 2021, në vend që të sigurohen në shumën prej 4.5 përqindëve të mesatares së TVSH-së paguar vitin e kaluar, mesatarja të llogaritet nga tre vitet e fundit.

Për opozitën, rritja e fondeve për komunat, është për shkak të zgjedhjeve lokale që do të mbahen këtë vjeshtë, ndërsa për shumicën qeverisëse, ndihma është e nevojshme për shkak të dëmit material të pësuar nga komunat nga pandemia.

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Daniella Hristova theksoi se ndryshimet e bëra në ligj janë vetëm për vitin 2021, por çfarë pas kësaj, pyeti Hristova.

Ndërsa, deputetja e po të njëjtës parti Beti Stamenkovska Trajkovska tha se ky propozim-ligj është që të manipulohet opinioni që pushteti nuk mund të sigurojë vaksina dhe pyeti nëse paradhënie e kthyer nga vaksinat kineze do të ridrejtohet drejt komunave.

Ajo u përqendrua në punën e kryetarit të komunës së Kisella Vodës.

Në replikën ndaj deputetes Stankovska Trajkovska, deputeti Panço Minov vërejti se në këshillin komunal të Kisella Vodës ka përfaqësues të VMRO-DPMNE-së dhe se mospranimi i këtij ligji, ajo i sjell punonjësit në pushtetin lokal në një gjendje të palakmueshme.

Zhaklina Llazarevska nga LSDM-ja në replikën për kolegun e saj nga VMRO-DPMNE-ka tha se pushtetet lokale kanë nevojë për ndihmë.

Postime të ngjashme

Kuvendi i Maqedonisë nesër mban seancën e 32-të

R Zh

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

R Zh

Mexhiti: Nuredini, ishte model për fëmijët e Serovës dhe më gjërë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...