Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Përfundojnë festat, mërgimtarët fillojnë të marrin rrugën për diasporë

Pas festës së natës së Vitit të Ri, duke se mërgimtarët kanë marrë rrugën për ta lëshuar Kosovën dhe të shkojnë në vendet e Europës ku ata jetojnë.

Një numër i madh i mërgimtarëve kanë qenë për pushime në Kosovë për fundvit edhe pse prezent ishte pandemia COVID-19.

Mirëpo pas festës së mbrëmshme duket se disa nga ta kanë marrë rrugën për në Europë, në shtetet ku ata jetojnë.

Duke pasur parasysh rregullat e disa shteteve për karantinim, disa mërgimtarë po lëshojnë Kosovën qysh në ditën e parë të vitit 2021.

Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme, fluksi në pikën kufitare të Merdares ka nisur të rritet lehtë për në dalje të Kosovës.

Pritjet rreth orës 08:45 aty kanë qenë deri 10 minuta, ndërsa kolona ka qenë e gjatë deri në 50 metra.

Në pikat tjera gjendja është e qetë, derisa Merdare është kufiri që frekuentohet më së shumti nga mërgimtarët për të hyrë apo për të dalur nga Kosova.

Postime të ngjashme

PDK-ja kushtëzon pjesëmarrjen në zgjedhjen e presidentit

T E

Flet Visar Duriqi, tregon në detaje se si u sulmua

T E

Haziri: Osmani është fituese e zgjedhjeve, ajo i ka dhënë oksigjen listës zgjedhore të VV-së

T E

Mustafa: Nuk ka asnjë favorit për kryetar të LDK-së

T E

Pesë të vdekur dhe 437 raste pozitive me coronavirus për 24 orë

S.B.

Osmani: Gazetarët janë bartës të realitetit, grushtat drejt tyre janë grushta ndaj gjithë shoqërisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...