Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Përfundon numërimi i votave me kusht, Vetëvendosje i merr shumicën e tyre

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë mbrëmjes së të hënës ka përmbyllur procesin e numërimit të votave me kusht, ndërsa gjatë mëngjesit të së martës ka filluar me numërimin e votave të ardhura përmes postës, njofton Insajderi.

Në paraqitjen e rezultateve të votave me kusht shihet se Lëvizja Vetëvendosje i prinë edhe kësaj liste të votimit, me shumicë prej 14 mijë e 939, duke u pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me gjithsej katër mijë e 997 dhe e treta Lidhja Demokratike e Kosovës me dy mijë e 944 vota.

Zëdhënësi i këtij komisioni, Valmir Elezi, në një konferencë të mabjtur sot për media ka thënë se janë 56 mijë e 610 zarfe me fletëvotime, të cilat do të numërohen në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve.

“Numërimi i votave me kusht, i atyre me postë dhe përfundimi i disa procedurave tjera në QNR, shënojnë fazën përfundimtare para se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të mund të shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve që u mbajtën më 14 shkurt”, ka thënë Elezi.

Ai shtoi se po punojnë maksimalisht që të përmbyllim procesin e numërimit edhe të këtyre fletëvotimeve.

Rezultati i votave me kusht:

Postime të ngjashme

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

Lajçak: Nëse ka vullnet politik në Kosovë e Serbi, marrëveshjen e arrijmë brenda disa muajsh

S.B.

Konjufca falënderon Norvegjinë për angazhimin lidhur me sigurimin e vaksinave për qytetarët e Kosovës

S.B.

Osmani takoi ambasadorin Minxhozi: Prioriteti ynë mbetet sigurimi i vaksinave për qytetarët

S.B.

Ekspertët të bindur: Kurti s’do ketë mundësi lëvizjeje, do t’i bëhet presion për dialogun

S.B.

937 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 45 në gjendje të rëndë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...