Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë Maqedoni TOP LAJM - KS

Kosovë / Përfundon raundi i parë i votimit për president, votojnë 81 deputetë

Prishtinë, 4 prill, Zhurnal.mk – Në Kuvendin e Kosovës ka përfunduar raundi i parë i votimit për president të vendit, ku në garë janë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta.

Në seancë ku janë të pranishëm 84 deputetë, në votim kanë marrë pjesë 81 deputetë, duke bërë që të vazhdohet me raundin e dytë të votimit, pasi asnjëri nga kandidatët nuk ka marrë 81 votat e nevojshme.

Sipas Kushtetutës, në rast se njëri kandidat nuk merr 81 vota për, në raundin e tretë mund të zgjidhet me shumicën e thjeshtë të votave prej 61 sosh. /Zëri

Postime të ngjashme

Abdixhiku: Sot kujtojmë Ibrahim Rugovën, Adem Jasharin, UÇK-në dhe ata që dhanë jetën për liri

Dafina Vidishiqi

OVL proteston në shesh: Ministrat që fyen UÇK-në nuk ia dinë vlerën lirisë

Dafina Vidishiqi

A kanë të drejtë qytetarët të xhirojnë policinë?

Dafina Vidishiqi

Dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë serbë nuk lejohen të hyjnë në Kosovë

Dafina Vidishiqi

ShSKUK: 115 pacientë në trajtim nga Covid-19

Dafina Vidishiqi

Haradinaj: Kosovë, urime Dita e Çlirimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...