Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Përfundon seanca e Kuvendit për sot, vazhdon nesër nga ora 10:00

Pas më shumë se 5 orëve debat në lidhje me takimin e 4 shtatorit në Uashington në mes të Kosovës dhe Serbisë, ka përfunduar seanca e Kuvendit të Kosovës.

Në këtë seancë kryeministri Avdullah Hoti raportoi në lidhje me takimin e 4 shtatorit.

Kjo nxiti debat në mes të pozitës dhe opozitës, se a ishte marrëveshje e mirë për Kosovën apo jo.

Seanca do të vazhdojë nesër nga ora 10:00, ku në rend dite janë edhe 8 pika të tjera.

Deputeti nga rradhët e Lëvzijes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku ka kërkuar nga kryeministi, Avdullah Hoti, që të tregojë se cilat pika të Marrëveshjes të nënshkruar me 4 shtator në Uashington, ishin kërkesa të palës kosovare në negocim.

“Për njohje nga Izreali keni thënë se nuk e keni ditur, pika për diplonma është pikë e përsëritur, cështja e Ujmanit si përfundoj aty, a ishte kërkesë e palës kosovare. Po pika për garanci shtesë për kishat ortodekse. Prandaj na tregoni cilat pika kanë qenë të Kosovës e që janë realizuar”, ka thënë Çeku.

Ndërsa, Zëvendëskryeministri nga rradhët e LDK-së, Driton Selmanaj, gjatë seancës së Kuvendit ka thënë se Marrëveshja e 4 shtatorit e nënshkruar në Uashington nuk nxjerr detyrim për ratifikim në Kuvend.

Postime të ngjashme

13 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës

S.B.

Anëtarja e kryesisë së LDK-së kritikon Gërvallën pas paraqitjes në Këshill të Sigurimit

S.B.

Emra të rinj, qëndrime të vjetra – Raport për Kosovën në OKB/ Përfaqësuesi i Rusisë kërkoi largimin e flamurit, britaniku e kundërshtoi

S.B.

Sot mbahet takimi i Këshillit të kryetarëve komunal për masat antiCOVID, do të japin sugjerime si të veprohet më tutje

S.B.

Sot nis procesi i vaksinimit antiCOVID për të moshuarit në shtëpitë e kujdesit dhe pacientët në dializë

S.B.

​Haxhiu, Lekaj, Kadaj-Bujupi dhe Baftiu dalin para drejtësisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...