Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Përfundon shpallja e kandidaturave, Zaev i vetëm si lider i LSDM?

Shkup, 28 shkurt – Zoran Zaev kandidat i vetëm për kryetar të ri të LSDM-së në zgjedhjet brendapartiake më 21 mars

LSDM-ja kumtoi se Zoran Zaev është kandidati i vetëm për kryetar të ri partiak dhe se mbi 80.000 anëtarë me të drejtë vote do të mund të votojnë në zgjedhjet e brendshme partiake më 21 mars.

Komisioni Qendror Zgjedhor dje ka mbajtur seancë, ku janë konfirmuar dhe publikuar kandidaturat për kryetar të LSDM-së, në pajtim me Rregulloren për kriteret, mënyrën dhe procedurën për kandidimin e kryetarit të LSDM-së.

“Për shkak se nuk kishte paraqitje tjera, Komisioni Qendror Zgjedhor mori Vendim për pranimin e kandidaturës së Zaevit dhe e vërtetoi si të vetme në listën për kryetar të LSDM-së. Zgjedhjet e para të drejtpërdrejta brendapartiake do të mbahen më 21 mars. Mbi 80 mijë anëtarë me të drejtë vote do të mund të votojnë për kryetarin e ri të LSDM-së”, thuhet në kumtesë.

Paraprakisht është hapur thirrje e hapur publike për parashtrimin e kandidaturave për kryetar, ku, njofton LSDM-ja, ka mundur të paraqitet secili anëtar, që i plotëson kushtet në pajtim me Rregulloren.

“Me këtë hap të madh drejt demokratizimit dhe moderinizimit të partisë, LSDM-ja vendos standard të ri në veprimin politik në shtet, që do të kontribuojë edhe për demokratizimin e shoqërisë. Pikërsisht për këtë, LSDM-ja e gëzon besimin e qytetarëve, pikërisht për këtë fiton, por edhe vazhdimisht ndryshohet, që edhe më mirë t’u shërbejë qytetarëve dhe shtetit”, informuan nga LSDM-ja. 

Postime të ngjashme

Filipçe apel deputetëve të mbështesin çmimoren për trajtim antikovid në spitalet private

B L

Xhaferi uron besimtarët myslimanë me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Z H

Komiteti i Helsinkit: Ekzistojnë mundësi ligjore për marrjen e shtetësisë

B L

MSH: Në laboratore ka mjaftueshëm teste dhe reagense për Kovid19

B L

Shilegov: Me BRT projektin do të përfitojnë të gjithë qytetarët

Z H

Zaev e Spasovski u’a urojnë muajin e Ramazanit besimtarëve musliman

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...