Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Përgatitja e supës me 3 përbërës – Plot shije dhe shëndet

Lexojeni mënyrën e përgatitjes dhe shijojeni këtë pjatë perfekte.

Supa është një nga recetat më të thjeshta.

Mjafton që të vendosni për të zierë mishin apo perimet e në fund të shtoni erëzat dhe orizin apo makaronat.

Fakti që është kaq e thjeshtë e bën një nga recetat më të përdorura nga amvisat.

Përveç shijes perfekte, supa ka dhe plot vlera ushqimore që ndihmojnë organizmin të jetë i shëndetshëm.

Përbërësit

500 g mishi viçi

1 filxhan çaji me oriz

1 tufë majdanoz

Kripë dhe piper të zi

Përgatitja

Si fillim zieni mishin e viçit me ujë.

Mbusheni tenxheren rreth 3-4 gishta mbi mishin, duke e mbuluar plotësisht atë.

Kur të formohen bulëza në sipërfaqen e ujit, kini kujdes që të largoni ajkën që formohet nga mishi.

Largojeni atë me ndihmën e një luge, dhe vazhdoni më përgatitjen e supës.

Kjo recetë nuk kërkon yndyrë të shtuar, pasi mish ii viçit përmban sasinë e nevojshme duke i dhënë supës dhe shijen unike.

Për të parë nëse mishi është zbutur aq sa të jetë koha që duhet të shtoni orizin, mjafton ta shponi me një pirun.

Nëse brendësia e tij nuk është ngjyrën karakteristike rozë të mishit atëherë mund të hidhni orizin dhe pak kripë.

Lëreni të ziejë plotësisht mishi dhe orizi në zjarr të ulët duke e përzierë herë pas here.

Kështu arrini të parandaloni ngjitjen e orizin në fund të tenxheres.

Thelat e mishit mund edhe t’i prisni më të vogla kështu që zierja është më e shpejtë.

Kur gjithçka të ketë mbaruar, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe grini hollë majdanozin.

Vetëm sigurohuni që ta keni larë mirë më parë, pasi do ta përdorni të freskët.

Shtojeni majdanozin tek tenxherja dhe përzjejeni mirë e më pas mund ta shërbeni këtë supë që ju rigjallëron organizmin.

Postime të ngjashme

Makarona Penne me salsiçe të freskët dhe rukola

D V

Role me mollë dhe kanellë

D V

Tartë me pjeshka dhe boronica

D V

Niseni javën me të ëmbla, kek me kafe dhe arra

D V

Speca të shijshme në tigan

D V

Receta e të dielës – Supë krapi mesdhetare

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...