Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Përhapja e koronavirusit/ Çekia vendos orën policore, të dielave gjithçka e mbyllur përveç…

Zhurnal Ads

Qeveria e Çekisë vendosi orë policore nga 21:00 deri në 05:00 si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Kjo masë do të jetë në fuqi deri më 3 nëntor. Dyqanet me pakicë që ende funksionojnë nën kufizimet aktuale duhet të mbyllen deri në orën 20:00. Të dielave gjithçka duhet të jetë e mbyllur , me përjashtim të pikave të karburantit, farmacive ose dyqaneve në stacionet e trenit dhe pikat e tjera të udhëtimit.

Qeveria ka shtuar kufizimet tre herë në dy javët e fundit për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve.

Rritja e rasteve, të cilat kanë qenë mesatarisht mbi 12,000 në ditë, gjatë javës së kaluar, në vendin me 10.7 milionë banorë, do të ngarkojë edhe më shumë kapacitetet spitalore.

Ministri i Shëndetësisë i Çekisë, Roman Prymula, tha se masat e vendosura deri më tani siç është mbyllja e bareve, restoranteve, dyqaneve për shitje me pakicë dhe shkollave – nuk kishin arritur të ulnin shkallën e infeksionit.

Republika Çeke njoftoi të martën për 10,273 raste të reja me COVID-19.

Ky vend ka pasur normat më të shpejta të infeksionit në Evropë gjatë dy javëve të fundit, sipas të dhënave të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), me 1,324 raste për 100,000 banorë.

Në total, Republika Çeke ka regjistruar 268,370 raste të të infektuarve me koronavirusin e ri.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Izraeli konfirmon vizitën e Kryeministrit Netanyahu në Arabinë Saudite

S.B.

Filipine, humbin jetën 9 të burgosur në një përleshje midis bandave

admin

Dy vjet pas vrasjes së Khashoggit, ende thirrje për drejtësi

admin

Mbyllen 2 shkolla në Zurich, për shkak të variantit të ri të virusit

S.B.

Ngarkesa e dytë e vaksinave të Pfizer mbërrin në Greqi

S.B.

Sasi e madhe e armëve ilegale në Kroaci: Kujtime nga lufta apo rrezik potencial?

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...