Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Perishiq: Gjendja e 73-vjeçarit maqedonas në Serbi nuk është pasojë e vaksinës

Shkup, mars – Zhurnal – Gjendja e 73-vjeçarit burrit nga Maqedonia e Veriut, të cili iu përkeqësua gjendja në sallën “Çair” gjatë fundjavës në Nish, nuk ka ndryshuar dhe ai është ende në koma. Këtë e deklaroi drejtori i Qendrës Klinike Universitare, Zoran Perishiq për “BETA”.

“Analizat kanë treguar se gjendja e tij nuk është pasojë e pranimit të vaksinës”, tha Perisiq.

Mjekët i eliminuan problemet e zemrës si shkak i gjendjes, sepse iu bë angiografia koronare dhe u kontrollua gjendja e katër bajpasve që pacienti kishte pasur më parë.

Bëhet fjalë për babanë e Vllatko Gjorçevit, mjekut të njohur Angellko Gjorçev. Për këtë njofoti vetë Vllatko Gjorçev në profilin e tij në Fejsbuk.

“Babai im prof. dr. Angellko Gjorçev është në një gjendje kome të thellë dhe po lufton për jetën e tij në aparat respirator. Shpresojmë dhe lutemi që gjendja e tij të përmirësohet … Dje herët në mëngjes (e diel) u nis për në Nish për t’u vaksinuar, sepse Maqedonia e tij e dashur dështoi plotësisht me vaksinat. Ai vazhdoi vaksinimin me disa nga kolegët e tij mjekë. Njeri i moshuar (i lindur në vitin 1948), me tre bajpas dhe tre stente. Ai shkoi në Nish, sepse ishte në shtëpi gjatë gjithë vitit. Pothuajse pa dalë, me kontakte minimale, minimale shoqërore për shkak të krizës së kovidit”, shkroi Gjorçev dje në Fejsbuk.

Ai shpjegoi se pak pasi mori vaksinën, ai u sëmur dhe humbi ndjenjat.

Ai shtoi se konsideron se vaksinimi duhet të vazhdojë dhe se kjo është mënyra për të mbrojtur shëndetin publik.

Vaksinimi i biznesmenëve nga Maqedonia e Veriut filloi të shtunën, dhe pardje ishte një turmë e madhe para “Çairit”, sepse erdhën maqedonas të cilët nuk kishin përcaktuar termin.

Drejtori i Qendrës Shëndetësore në Nish, Millorad Jerkan, dje deklaroi se një person nga Maqedonia e Veriut u sëmur në sallën “Çair”. Vlerësimet e tij të para ishin se nuk ishte diçka serioze. Jerkan dje në lidhje me rastin e një maqedonasi i cili u sëmur, tha se në situata të tilla humbja e vetëdijes është e mundur dhe përmendi lodhjen si një arsye të mundshme.

Ai theksoi se përveç këtij rasti, nuk kishte asnjë ndërhyrje tjetër dhe se imunizimi shkoi mirë, si dhe se u dhanë rreth 4.000 vaksina. Vaksinimi i qytetarëve nga vendet fqinje të Serbisë vazhdoi edhe dje

Postime të ngjashme

UT dhe Universiteti Iowa nga SHBA-ja nënshkruan memorandum bashkëpunimi

R Zh

Komuna Çair përfundon dezinfektimi i 25 xhamive

R Zh

Lazim Destani bën gjestin e madh në kohë pandemie

R Zh

Zëdhënësi i qytetit të Shkupit i reagon opozitës shqiptare: Një punë që shihet, kallauz nuk do

R Zh

Editorial: Themelimi i partisë së re nga Cërvenkovski, bie qeveria “Zaev2”!

R Zh

Snezhana Kaleska Vançeva: Të mos harrojmë se më 27 prill u sulmua parlamenti, dhoma më e lartë ligjdhënëse

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...