Përleshje e armatosur mes karteleve të drogës Sinaloa dhe Jalisco – 18 viktima të reja në Meksikë

Trupat e mbushura me plumba të 18 burrave u zbuluan pas një përleshje me armë midis karteleve të drogës në shtetin Zacatecas të Meksikës.

 

“Kanë vdekur 18 persona dhe konfrontimi ndodhi në komunitetin e San Juan Capistrano, në komunën e Valparaiso”, tha zëdhënësi i departamentit të sigurimit të shtetit, Zacatecas Rocío Aguilar.

Kishte prova se vdekjet në qytetin e largët të Valparaiso rezultuan nga një konfrontim midis personave të armatosur nga kartelet Sinaloa dhe Jalisco, tha ajo.

Beteja ishte midis bandave rivale që luftonin për të marrë kontrollin e terren rajonit, tha Aguilar për Milenio TV, raporton aljazeera.

Dhuna e lidhur me drogën ka vrarë më shumë se 300 mijë njerëz në Meksikë që nga viti 2006, kur qeveria filloi vendosjen e trupave federale për të luftuar kartelet si pjesë e të ashtuquajturës luftë të saj ndaj drogës.

Valparaiso kufizohet me shtetin Jalisco, një bastion i një karteli të fuqishëm të quajtur Jalisco Nueva Generacion. 

Related posts

“Jam bllokuar në Kabul”

D V

Ursula Von der Leyen: BE do të ofrojë mbi 200 milionë euro ndihmë për Afganistanin

N E

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More