Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Përleshje midis protestuesve në Liban, 226 të plagosur

Për disa ditë, Libani ka qenë dëshmitar i protestave kundër bllokimit nga COVID-19 dhe asaj që protestuesit e përshkruajnë si paaftësi e qeverisë për të ndaluar përhapjen e virusit derisa spitalet arrijnë kapacitetin maksimal.

Së paku 226 persona u plagosën në përleshjet midis protestuesve dhe forcave të sigurisë në rrethin Tripoli në veri të kryeqytetit libanez, Bejrut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Për disa ditë, Libani ka qenë dëshmitar i protestave kundër bllokimit nga koronavirusi i ri (COVID-19) dhe asaj që protestuesit e përshkruajnë si paaftësi e qeverisë për të ndaluar përhapjen e virusit derisa spitalet arrijnë kapacitetin maksimal.

Protestuesit u mblodhën në Sahet Al Nour në qendër të Tripolit dhe u përpoqën të sulmonin ndërtesën e qeverisë në shesh.

Forcat e sigurisë u përpoqën t’i shpërndajnë duke përdorur gaz lotsjellës, ndërsa demonstruesit u përgjigjën me gurë, kokteje molotovi dhe fishekzjarrë.

Granata dore u hodhën ndaj forcave të sigurisë dhe dy prej tyre shpërthyen, theksuan Forcat e brendshme të sigurisë së Libanit në twitter. Gjithashtu raportohet se të paktën nëntë persona u plagosën dhe automjetet ushtarake u dëmtuan për shkak të granatave të dorës.

Kryqi i Kuq libanez tha se 35 persona u transportuan në spitale dhe 67 të tjerë u trajtuan në vendin e ngjarjes.

Ndërkohë, agjencia shtetërore e lajmeve (NNA) njoftoi se 31 nga 124 personat e plagosur të trajtuar nga Njësitë libaneze të reagimit të urgjencës u transferuan në spitale.

Të paktën 226 njerëz u plagosën në përleshjet, tha NNA.

Qeveria libaneze njoftoi se do të zgjasë orën policore deri më 8 shkurt si pjesë e masave për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Dje herët, ushtria libaneze në twitter tha se 31 ushtarë u plagosën për shkak të një sulmi nga protestuesit në qytetin e Tripolit, ndërsa pesë protestues u arrestuan.

Deri të mërkurën në mbrëmje, numri i të infektuarve me COVID-19 në Liban arriti në 289.660, duke përfshirë 2.553 vdekje dhe 171.177 të shëruar.

Postime të ngjashme

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

Irani mohon se e ka sulmuar cisternën e naftës

D V

Shumica e zjarreve në Turqi janë “nën kontroll”

D V

Schmidt merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë

D V

Talibanët sulmojnë me raketa Aeroportin e Kandaharit

D V

Greqia përballet me zjarre

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...