Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Përmbi 4 mijë fëmijë kanë humbur njërin prind nga koronavirusi në Nju Jork

Përmbi 4,000 fëmijë në shtetin e Nju Jorkut kanë humbur një prind ose një kujdestar nga koronavirusi, sipas një raporti të ri.

Një në çdo 1000 fëmijë ka humbur nënën ose babain nga Covid-19, sipas studiuesve nga Fondi i Spitalit të Bashkuar dhe Grupi i Boston Consulting, raportojnë mediet amerikane, transmeton lajmi.net.

Raporti, botuar këtë muaj, shikonte ndikimin e pandemisë COVID-19 mbi fëmijët në shtetin e New York.

Studiuesit zbuluan se nga katër milionë fëmijët e shtetit nën moshën 18 vjeç, rreth 4200 përjetuan një vdekje prindërore nga koronavirusi midis marsit dhe korrikut të vitit 2020.

Shifra prej 4200 fëmijëve përkthehet në një në çdo 1000 fëmijë që kanë humbur një prind nga COVID-19.

Postime të ngjashme

Italia pezullon vaksinimin me Astra Zeneca për personat nën 60 vjeç

Dafina Vidishiqi

Macron: Me Bidenin, Amerika është rikthyer si një vend bashkëpunues

Dafina Vidishiqi

Kancelarja gjermane Merkel viziton Uashingtonin në korrik

Dafina Vidishiqi

G-7 e ndarë mbi thirrjen e presidentit Biden për qëndrim të ashpër ndaj Kinës

Dafina Vidishiqi

Parlamenti izraelit voton të dielën për qeverinë e re

Dafina Vidishiqi

NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...