Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Përmbytje në Malajzi: Mbi 20 mijë të evakuuar

Mbi 20 mijë persona janë evakuuar në Malajzi si pasojë e shirave muson.

Sipas autoriteteve shtetërore dhe njoftimit nga Njësia e Mirëqenies Sociale, në shtetet Pahang, Johor, Kelantan, Terengganu, Perak dhe Selangor, janë evakuuar 20.838 mijë persona në vende të sigurta për shkak reshjeve të shiut monsun që nga 1 janari.

Autoritetet shtetërore kanë bërë të ditur se 3 persona kanë humbur jetën si shkak i përmbyetjeve.

Bazuar në të dhënat e meteorologjisë njoftojnë se shirat monsun do të arrijnë në Ishullin Borneo në lindje të vendit, duke paralajmëruar për përmbyetje të reja në shtetin Sabah, shkruan ChannelNewsAsia.

Postime të ngjashme

Armenia përballet me tensione politike dhe plagët e luftës

T E

Dyshime për sulm terrorist në Suedi/ 8 persona të plagosur me thikë

T E

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

Njeriu që i shpëtoi tragjedisë me aeroplan

T E

Irak, sulm me raketë në një bazë usahtarake amerikane

S.B.

Raportet: Gjermania do të përgjojë partinë e ekstremit të djathtë AfD

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...