Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Përmbytje në Shkodër, shkarkohen hidrocentralet

Reshjet e shiut me intensitet të lartë kanë sjellë përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Më problematike situata paraqitet në Shkodër. Në hidroçentralin e Vaut të Dejës po shkarkohen 300 metër kub ujë në sekondë sepse përbën rrezik për të gjithë zonën.

Niveli i ujit në lumin Buna është 6 metër e 18 cm, ndërsa kuota maksimale është 6m e 30 cm. Ndërkaq, vijon të jetë problematike situata në zonën e Obotit, në Dajç dhe Ana e Malit. Uji është futur në oborret e banesave në Obot, ndërsa deri më tani nuk raportohet për shtëpi të përmbytura, ndonëse prezenca e ujit është shumë pranë.

Sakaq, ende nuk ka familje të evakuuara në këtë zonë. Banorët janë ndihmuar me ujë të pijshëm dhe nuk ka probleme për furnizimin me ushqime. Më i vështirë është me ushqime për gjënë e gjallë.

Postime të ngjashme

Kamioni shtyp për vdekje 62-vjeçari në unazën e Elbasanit

T E

Ministria e Shëndetësisë: 21 humbje jete dhe 851 raste të reja

T E

Rrëfehet 28-vjeçarja: U punësova në Tiranë në qendër masazhi, më shfrytëzuan për prostitutë

T E

Rama takon Kurtin në Tiranë

S.B.

SHBA, raport kritik për Shqipërinë/ Krimi i organizuar pastron para në Shqipëri dhe kontribuon në korrupsion

S.B.

Pakt PD-PS pas 25 prillit?! Basha jep përgjigjen e prerë: Ne do t’i fitojmë zgjedhjet dhe do e largojmë këtë qeveri të keqe!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...