Përmbytjet në Shanxi detyrojnë qindra persona të evakuohen

Më shumë se 120.000 njerëz janë evakuuar përkohësisht pasi reshjet e vazhdueshme të shiut shkaktuan përmbytje në provincën Shanxi të Kinës veriore, njofton “Xinhua”.

 

Përmbytjet kanë prekur rreth 1.76 milionë banorë nga 76 qarqe, qytete dhe rrethe, sipas departamentit krahinor të menaxhimit të emergjencës.

Rreth 190.000 hektarë prodhime u dëmtuan dhe më shumë se 17.000 shtëpi u shembën.
Departamentet e menaxhimit të emergjencës së niveleve të ndryshme kanë ndarë 4000 tenda, 3200 shtretër, veshje dhe shtresa.

Related posts

Zelanda e Re do të fuqizojë ligjet kundër terrorit

D V

Vaksinat shtesë mund të sigurojnë miliarda dollarë fitime për kompanitë prodhuese

Z H

Pas Britanisë edhe Shtetet e Bashkuara ballafaqohen me mungesë të shoferëve, Garda Kombëtare transporton fëmijët nëpër shkolla

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More