Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Përplasje për Vucic-in/ Prishtina, përgjigje Brukselit

Zhurnal Ads

Zyra e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti i ka cilësuar si “të pavërteta” lajmet për arritjen e një marrëveshjeje mirëkuptimi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve të lartë nga Serbia.

“Qeveria respekton Marrëveshjen për lëvizjen e lirë. Por, secila kërkesë për vizitë analizohet nga institucionet kompetente para se të miratohet apo të refuzohet”, thuhet në një njoftim për media nga Zyra e Hotit. Te enjten, zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano u shpreh se javën e kaluar është arritur një pajtim mirëbesimi mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me vizitat e ndërsjella, por pa saktësuar se për çfarë kanë rënë dakord palët.

REL ka mësuar se marrëveshja u arrit përmes përfaqësuesit të posaçëm për dialogun, Miroslav Lajçak, dhe ai parashikoi që palët të përmbahen nga kërkesa për vizita në Serbi ose Kosovë. Në 21 nëntor, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës njoftoi se ka refuzuar kërkesat për vizitë në Kosovë të presidentit serb, Aleksandar Vucic, të ministrit të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin dhe shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe Petar Petkovic. Këto kërkesa erdhën në një kohë kur në Serbi po kryhen gërmime pas gjetjeve të mbetjeve mortore “të shqiptarëve të vrarë e masakruar në luftë, 21 vjet më pas”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“E skaduar”, Dhomave të Specializuara iu vihet dryni

admin

Serbia vaksinon serbët e veriut të Kosovës? Reagon Prishtina: Nuk kanë hyrë në rrugë zyrtare

Z H

Pacolli i shkruan letër Ramës, kërkon nga ai të drejtojë një përpjekje kombëtare për të kundërshtuar raportin e Dick Martyt

D XH

Ganimete Musliu i drejtohet kreut të Policisë: Keni kujdes, zgjidhni fjalët kur flisni për Kuvendin

S.B.

Ish ambasadori holandez: Serbia është ajo që duhet ta ndryshojë Kushtetutën

admin

Gostia e Grenellit në Beograd, muzikë amerikane e propagandë serbe

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...