Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Përse shtypja e gjakut duhet të matet edhe në dorën e majtë edhe në dorën e djathtë: Çka paralajmëron dallimi i madh!

Dallimi i rëndësishëm të cilin e tregon shtypja e gjakut midis dy duarve mund të jetë shenjë paralajmërimi për sulm në zemër apo sulm në tru, sipas një meta-analize të re të 24 studimeve globale të botuara në revistën Hypertension

Një studim i ri ka zbuluar që secila shkallë e dallimit midis dy duarve është rrezik nga shfaqja e sulmit në zemër apo sulmit në tru gjatë dhjetë vjetëve të ardhshëm të jetës për një për qind, transmeton Telegrafi.

Ky studim tregon edhe atë që sa më i lartë të jetë dallimi në shtypjen e gjakut midis duarve, është rreziku edhe më i madh vaskular, andaj është vendimtare të matet shtypja në të dy duart në mënyrë që të përcaktohet te pacientët se a mund të jetë në mënyrë të konsiderueshme rritja e rrezikut, kanë theksuar mjekët.

Dallimi prej 10 e më shumë apo më pak konsiderohet normal dhe s’ka arsye për brengosje.

Mirëpo, dallimi më i madh midis dy duarve mund të jetë shenjë e ngushtimit apo të ngurtësimit të arteries, gjë që mund të ndikojë në qarkullim të gjakut.

Nëse e matni shtypjen e gjakut në shtëpi nuk do të duhej të pini duhan, pije me kafeinë apo të ushtroni…

Gjithashtu është e nevojshme të zbrazni fshikëzën. Uluni me shpinën drejt dhe mbështetuni.

Postime të ngjashme

Ndryshimi i stinëve e bën më të vështirë zgjimin në mëngjes

S.B.

Çfarë është antropofobia dhe si mund ta menaxhoni frikën nga njerëzit?

S.B.

Pesë arsyet kryesore pse duhet të konsumoni qepë të njoma më shpesh

S.B.

Ushtrime që lehtësojnë dhimbjen në qafë dhe shpatulla të shkaktuara nga ankthi dhe stresi

S.B.

Reduktimi i dëmit të duhanit, alternativë më e mirë se ndalimi i tij

S.B.

Pse variantet e viruseve kanë emra kaq të çuditshëm?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...