Agjencia Zhurnal.mk
Bota Ekonomi

Përshpejtohet industria e re e automjeteve të energjisë në Kinë

Zhurnal Ads

Sektori i ri i makinave të energjisë në Kinë vazhdon të rritet, duke e bërë vendin një udhëheqës botëror me prodhim që arrin në pothuajse gjysmën e totalit global. Në shtator të këtij viti, sipas shifrave të fundit, vëllimi i shitjeve të këtij lloji të automjeteve në vendin aziatik u rrit me 67.7 për qind nga viti në vit, bën të ditur “Xinhua”.

Në Kinë, disa kompani të teknologjisë së lartë të internetit i janë bashkuar industrisë së automjeteve për të promovuar zhvillimin e integruar të automjeteve të reja të energjisë dhe automjeteve inteligjente. Kështu, “Alibaba”, gjiganti kinez i internetit dhe prodhuesi kinez i automobilave “SAIC Motor” kanë zhvilluar së bashku sistemin operativ inteligjent të makinave “Banma”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Çfarë duhet të dini për kufizimet e reja në Gjermani

S.B.

Irani për herë të parë fillon testimin e vaksinës vendore COVID-19

S.B.

Kina mirëpret trenin e parë eksportues nga Turqia

T E

Tërmeti në Izmir, rritet në 113 numri i jetëve të humbura

T E

SHBA-ja dhe Britania dënojnë sulmet kibernetike ruse kundër Lojërave Olimpike

admin

Pompeo anulon vizitën në Evropë

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...