Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Personat e infektuar me COVID-19 të goditur nga aromat e këqija: Pasta e dhëmbëve është si benzinë

Gjithnjë e më shumë raporte po dalin në sipërfaqe se si pacientët COVID-19 vuajnë me simptoma të gjata të COVID-it duke përfshirë humbjen e nuhatjes.

Peshku dhe tosti që digjet janë ndër aromat e padurueshme në vend të erërave normale.

Një nënë nga Kent përshkruan përvojën e saj me shkencëtarët duke theksuar pse humbja e nuhatjes ndodh në radhë të parë. Sarah Govier, 44 vjeçare nga Whitstable, Kent u diagnostikua me COVID-19 në maj me simptomën e saj kryesore që ishte humbja e nuhatjes, shkruan Express.co.uk.

Nëna e dy fëmijëve përshkroi se si gati të gjithë ushqimet filluan të nuhasnin të kalbura dhe kishte humbur shumë peshë për shkak të vështirësisë për të ngrënë vaktet e saj të preferuara.

Humbja e nuhatjes, e njohur si parosmia, është një simptomë e zakonshme që raportohet në COVID-19. Një studim i kryer nga studiues në UCL dhe UCLH identifikoi treguesin më të besueshëm të COVID-19.

Gjetja kryesore është se humbja akute e nuhatjes dhe / ose shijes duket të jetë treguesi më i zakonshëm i sëmundjes virale.

Gjetja kryesore është se humbja akute e nuhatjes dhe / ose shijes duket të jetë treguesi më i zakonshëm i sëmundjes virale.

Zonja Glovier përshkroi se si e preku simptoma dhe tha: “Kafeja kishte një shije të tmerrshme dhe pastrimi i dhëmbëve me pastë dhëmbësh më dukej sikur i pastroja me benzinë, ishte e neveritshme. Hudhra dhe qepët kanë erë të tmerrshme, madje as nuk mund ta përshkruaj, dhe për shkak se ato janë në të gjitha recetat ose vaktet e gatshme, kjo e bëri gatimin shumë sfidues”.

Mjekët kanë zbuluar se njerëzit me COVID-19 humbin nuhatjen e tyre për shkak të dëmtimit të virusit në mbaresat nervore të receptorit ose mbështetjes së qelizave brenda hundës së tyre.

Këto mbaresa nervore që zbulojnë aromën i tregojnë trurit se si të interpretojë informacionin kimik që krijon një erë dhe kur dëmtohet ose shërohet gabimisht mund të çojë në parosmi.

Është vërtetuar prej kohësh që COVID-19 mund të shkaktojë humbje ose aftësi të zvogëluar të nuhatjes ose shijes. NHS e ka renditur atë si një nga simptomat kryesore, së bashku me një kollë dhe ethe/temperaturë, të vazhdueshme.

Postime të ngjashme

Përdredhja e flokëve te fëmijët: A është shenjë e autizmit?

S.B.

Gjithnjë e më shpesh ka vërejtur që bashkëshorti kundërmonte: E ka akuzuar se nuk lahej, ndërkaq më vonë ka kuptuar të vërtetën e dhimbshme

S.B.

Nëntë llojet e dhimbjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore

S.B.

Nëse dëshironi proteina të pastra, shmangni këtë mish pule

S.B.

Sa kohë duhet të prisni që të vizitoni familjen pasi të keni marrë vaksinën anti-COVID?

S.B.

Ndryshimi i stinëve e bën më të vështirë zgjimin në mëngjes

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...