Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Personat e vaksinuar nuk kanë nevojë për karantinë në Zvicër

Zvicra do të kthejë kërkesën e saj për karantinë për njerëzit e vaksinuar dhe ata që mund të provojnë se janë rikuperuar nga virusi në fund të majit.

Vendimi u njoftua nga qeveria zvicerane, që tregoi hapat e ardhshëm në pandeminë e koronavirusit.

Përveç relaksimit të karantinës, qeveria ka njoftuar gjithashtu një sërë relaksimesh të tjera të masave të koronavirusit.

Kjo përfshin lejimin e restoranteve për të shërbyer ushqim në ambiente të mbyllura, lejimin e ngjarjeve më të mëdha të ndodhin dhe përjashtimin e njerëzve të vaksinuar nga karantina – nga 31 maj.

Hapjet do të vazhdojnë vetëm nën kushtin që numrat e koronavirusit të Zvicrës të mbesin nën kontroll deri më 26 maj, kur vendimi do të zyrtarizohet, përcjell albinfo.ch.

Cilat do të jenë rregullat e karantinës tani?

Karantina për ata që tashmë janë vaksinuar do të hiqet nga 31 maji – me kusht që situata epidemiologjike të mbetet nën kontroll.

Personat që janë shëruar nga COVID dhe ata që janë vaksinuar do të përjashtohen nga karantina.

Zvicra tashmë njoftoi se do të relaksonte karantinën për njerëzit tashmë të vaksinuar që kanë hyrë në kontakt me dikë me virus në fund të Prillit, megjithatë tani karantina kur kthehet ose mbërrin nga jashtë do të jetë gjithashtu e qetë.

Gjatë ditëve të ardhshme, Zvicra pritet të njoftojë më shumë rreth mënyrës se si do të zbatohen rregullat e reja të karantinës.

Për shembull, disa rregulla hyrëse pritet të qëndrojnë në fuqi për ardhjet nga vendet ose rajonet me numër të lartë të koronavirusit, ose me raste të përhapura të mutacioneve të koronavirusit.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...