Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Personi më i vjetër i gjallë në botë feston ditëlindjen e 118-të

Kane Tanaka, një grua japoneze e njohur nga Rekordet Botërore Guinness si personi më i vjetër në botë, sot mbushi 118 vjet.

Tanaka, e lindur më 2 janar 1903, festoi ditëlindjen e saj të 118-të në një objekt kujdesi në Fukuoka, Japoninë jugperëndimore, ku ajo jeton, njoftoi NHK News.

Ajo festoi ditëlindjen e saj duke duartrokitur dhe tha se planifikon të qëndrojë e shëndetshme deri në moshën 120 vjeç, raportohet më tej, sipas mediave lokale, transmeton Anadolu Agency.

Tanaka është në gjendje të mirë shëndetësore, ha tri herë në ditë dhe ushtron, ndërsa ajo nuk ka “pothuajse asnjë shans” të takojë të afërmit e saj për shkak të masave kundër COVID-19, thuhet në lajmin e medias japoneze.

Postime të ngjashme

6 arsye për t’i nxitur fëmijët të udhëtojnë

T E

Në Louvre kthehet parzmorja që ishte vjedhur gati 40 vjet më parë

S.B.

Motrat binjake japoneze bëhen multi-milionere falë video-lojërave për gratë

S.B.

Familja u gjet duke bërë kamping buzë një shkëmbi të rrezikshëm

S.B.

Vajza nuhati këmbët e babit dhe reagimi i saj e bëri shumë persona të qeshnin

S.B.

Elon Musk tregon se çfarë mendon lidhur me armët bërthamore

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...