Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Peru, kandidati i majtë Castillo, fitues i zgjedhjeve presidenciale

Pedro Castillo, kandidat i majtë, fitoi zgjedhjet presidenciale të mbajtura më 6 qershor në Peru.

Sipas të dhënave më të fundit të lëshuara nga Zyra Kombëtare e Proceseve Zgjedhore (ONPE), në raundin e dytë të zgjedhjeve, ku garuan dy kandidatët që morën më shumë vota në raundin e parë më 11 prill, kandidati i majtë i Partisë së Lirë të Perusë, Castillo, mori 8.804.439 vota, ose 50,19 për qind.

Sipas rezultateve paraprake, nga 100 për qind të votave të numëruara, kandidatja e krahut të djathtë e Partisë së Forcës Popullore, Keiko Fujimori, u radhit e dyta me 8.735.472 vota, ose 49,80 për qind.

Në rezultatet e para të shpallura nga ONPE, Fujimori fillimisht u radhit e para me 52,46 për qind të votave, por Castillo arriti ta kalonte atë me një diferencë të vogël me përfshirjen e kutive të votimit të hapura në zonat rurale në sistem.

Edhe pse nuk është ende e qartë se kur do të shpallen rezultatet zyrtare, mbështetësit e Castillo-s filluan festimet duke deklaruar fitoren.

Nga ana tjetër, Fujimori njoftoi se do të kundërshtojné afërsisht 200 mijë vota në 86 kuti votimi, duke pohuar se kishte mashtrim në zgjedhje.

Në një deklaratë, Castillo theksoi se do të presin që rezultatet zyrtare të shpallen me qetësi dhe paqe, dhe u bëri thirrje mbështetësve të tij që të mos bien në provokim.

Ndryshe, në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të mbajtura më 11 prill, kandidati i partisë së majtë, Castillo, përfundoi garën në vendin e parë me 19,83 për qind të votave, ndërsa kandidatja e krahut të djathtë Fujimori zuri vendin e dytë me 13,37 për qind.

Fituesi i zgjedhjeve do të marrë përsipër qeverinë e re më 28 korrik, 200-vjetorin e pavarësisë së Perusë, dhe do të shërbejë në mandatin midis viteve 2021-2026./AA

Postime të ngjashme

Bombardohet një treg në një qytet në Etiopi, 43 njerëz u vranë dhe 33 janë zhdukur

Dafina Vidishiqi

Avokatët e Navalnyt publikuan ​​detaje të vendimit mbi ekstremizmin

Dafina Vidishiqi

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Dafina Vidishiqi

Përgjaket mbledhja e prindërve me zyrtarët e arsimit në Virginia

Dafina Vidishiqi

Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

Dafina Vidishiqi

Izetbegoviq i thotë Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...