Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Pesë arsyet kryesore pse duhet të konsumoni qepë të njoma më shpesh

Po vjen sezoni i qepëve të njoma, të cilat janë të pasura me vitamina dhe minerale për mbrojtjen e shëndetit.

Qepët e njoma kanë veti antibakteriale dhe mbrojnë nga inflamacioni, si dhe ndihmojnë ndaj ftohjeve, dhe janë gjithashtu të shkëlqyeshme për përmirësimin e tretjes.

Kini parasysh që pjesa e gjelbër e qepës së njomë nuk duhet të hidhet asnjëherë, pasi përmban përbërës të shkëlqyeshëm për shëndetin tonë.

Këtu janë pesë arsyet kryesore pse qepët e njoma janë të mira për të ngrënë çdo ditë:

Mbrojnë zemrën

Janë plot me antioksidues që mbrojnë qelizat në trup nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Përveç kësaj, qepët e njoma mbajnë presionin e gjakut brenda kufijve normalë dhe zvogëlojnë rrezikun e mpiksjes.

Janë të mira për shikimin

Qepët e njoma mbrojnë nga inflamacioni dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të retinës. Përmbajnë vitaminë A, e cila është e rëndësishme për prodhimin e proteinave në sy, e cila është përgjegjëse për shikimin e mirë. Njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine mund të vuajnë nga verbëria gjatë natës dhe çrregullime të tjera. Një qepë përmban rreth 3 për qind të kërkesës ditore për vitaminë A, shkruan KP.

Forcojnë kockat

Vitamina C dhe K, me të cilat qepët e njoma janë të pasura, janë të mira për mbrojtjen e kockave. Vetëm një qepë përmban rreth 20 për qind të dozës së rekomanduar të vitaminës K dhe rreth 2 për qind të vitaminës C. Të dyja janë të rëndësishme për dendësinë dhe forcën e kockave. Mungesa e këtyre vitaminave rrit mundësinë e zhvillimit të osteoporozës dhe frakturave.

Ulin kolesterolin

Pjesa e gjelbër e qepës së re ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak, dhe gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Për lëkurë më të bukur

Qepët e njoma ndihmojnë trupin të prodhojë kolagjen, i cili është i rëndësishëm për një lëkurë të bukur dhe të shëndetshme. Kolagjeni është përgjegjës për ngadalësimin e formimit të rrudhave në fytyrë.

Postime të ngjashme

Bananet ndihmojnë në shkrirjen e dhjamit në bark

S.B.

Çfarë i ndodh organizmit kur konsumoni djathë në mëngjes

S.B.

Kur fëmija ka nevojë për jastëkun e parë për të fjetur gjumë?

S.B.

Veprimet që duhet të bëni nëse zgjoheni me dhimbje mesi

S.B.

Kur njerëzit plaken më së shumti? Shkencëtarët dinë vitet e sakta!

S.B.

OBSH nuk rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...