Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pesë të vdekur nga përplasja në ajër e avionëve turistikë në Francë

Pesë njerëz kanë vdekur sot kur një avion turistik dhe një avion tjetër më i lehtë u përplasën në ajër në perëndim të Francës.

Avioni më i vogël mbante dy pasagjerë kur u përplas me modelin turistik DA40 i cili kishte tre njerëz në bord.

Përplasja ndodhi rreth orës lokale 16:30 në Loches, tha zyrtarja e autoriteteve lokale Nadia Seghier.

Përfaqësues të saj shtuna se avioni më i lehtë ULM ra “në gardhin e një shtëpie por askush nuk u plagos në tokë”.

Të pestë pasagjerët në bordin e dy mjeteve ajrore humbën jetën.

Seghier tha: “Avioni u rëzua mbi gardhin e një shtëpie pa lënduar njerëz të tjerë, ndërsa më i madhi (DA40) ra disa qindra metra më lard në një zonë të pabanuar. Të pestë njerëzit e përfshirë vdiqën”.

Avioni turistik ishte ngritur nga Poitiers, rreth 100km larg Loches, ndërsa itinerarii fluturimti të mjetit më të vogël mbetet ende i paqartë.

Rreth 50 zjarrfikës kishin ardhur në zonë ndërsa policia e xhandarmëria bllokuan rrugët në vendin e përplasjes.

“Staf emergjencash ajrore erdhën nga Lyon për gjetjen e rrënojave”, njoftonte prefektura, pa dhënë detaje për identitetin e viktimave apo shkaqeve të përplasjes.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...