Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pesë të vrarë, dhjetëra të plagosur në protestat në Bangladesh

Të paktën pesë vetë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në të shtënat me armë policie në Bangladeshin lindor të Shtunën, tha një mjek i spitalit, ndërsa forcat e sigurisë u përpoqën të shuanin protestat kundër vizitës së Kryeministrit Indian Narendra Modi, shkruan Reuters.

Qindra studentë nga medresetë, ose shkollat fetare islamike, u përplasën me policinë dhe trupat kufitare në rrethin lindor Brahmanbaria. Policia tha se u desh të hapnin zjarr për të kontrolluar dhunën.

Shumë grupe islamike në Bangladesh akuzojnë Modin për tjetërsimin e myslimanëve të pakicave në India me shumicë Hindu.

Të dy vendet lëshuan një deklaratë të përbashkët duke festuar bashkëpunimin dhe partneritetin e tyre, por qeveria e Bangladeshit nuk bëri asnjë koment në lidhje me protestat.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...