Agjencia Zhurnal.mk

Pesë të vrarë nga protestat në Bolivi mes mbështetësve të ish-presidentit Evo Morales dhe policisë

Të paktën 5 persona raportohet se kanë vdekur në Bolivi gjatë përplasjeve mes  mbështetësve të ish-presidentit Evo Morales dhe forcave të sigurisë.

Një mjek tha se shumica e të vdekurve dhe të plagosurve kanë plagë plumbash.

Autoritetet e Bolivisë nuk raportuan vdekje në qytet.

Morales dha dorëheqjen të dielën e kaluar (10 nëntor) mes protestave që shpërthyen pas zgjedhjeve presidenciale.

Ai është larguar në Meksikë.

Në një intervistë për BBC, Morales u shpreh se mund të ndiqej penalisht nëse kthehej në Bolivi.

Ndërkohë presidenca mbahet nga Jeanine Áñez, e cila u vetëshpall presidente.

Qeveria e re ka prishur lidhjet me Venezuelën dhe po dërgon në shtëpi më shumë se 700 mjekë kubanë.

Lëvizjet kanë për qëllim të tregojnë se autoritetet e reja po distancohen nga aleatët rajonalë të krahut të majtë të Morales.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...