Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Peshku me “jelek antiplumb” në Amazonë

Arapaima, peshku i gjetur në pellgun e lumit Amazonë, është një nga peshqit më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në botë, i aftë të rritet gati 3 metra i gjatë dhe të peshojë deri në 200 kilogramë. Siç transmeton Shqip, veçantia e peshkut, Arapaima, është se mund të jetojë në ujë me pak oksigjen dhe të mbijetojë një ditë pa ujë fare.

I pajisur me luspa të forta, të cilat studiuesit i kanë krahasuar me një jelek antiplumb, arrin të mbrohet nga sulmet e piranjave dhe grabitqarëve të tjerë të ujërave. Ky peshk është një burim i rëndësishëm ushqimi për komunitetet lokale, por gjithashtu një ushqim i shtrenjtë në disa nga qytetet më të mëdha të Brazilit.

Peshkimi i tepërt e vuri në rrezik këtë specie dhe në vitet 1990 u ndërmorën hapa për ta ndaluar këtë. Sidoqoftë, peshkimi i paligjshëm vazhdoi, duke bërë që speciet të viheshin në rrezik, por në dy dekadat e fundit falë punës nga komunitetet lokale, kjo gjë u arrit të parandalohej. Sot, peshkimi i llojit Arapaima është i ndaluar në Brazil, përveç nëse ndodh brenda disa zonave në të cilat është vendosur një marrëveshje menaxhimi për shfrytëzimin e ujërave.

Postime të ngjashme

Flamingot në Keni, në zhdukje

S.B.

Burgu me kanal televiziv

S.B.

Balerina ruse interpreton “Liqenin e Mjellmave” në minus 15 gradë Celsius

S.B.

Si më ka ndryshuar një vit pa bibliotekën time

S.B.

Kjo është historia e trishtë e 8 Marsit

S.B.

Një avokat ka zbuluar një mashtrim të thjeshtë që do t’ju ndihmojë të identifikoni një gënjeshtar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...