Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Petkovski: BE na trajton me arrogancë dhe vrazhdësi për vaksinat

Shkup, 2 shkurt – “Unë as nuk e kuptoj dhe as e justifikoj qëndrimin servil të autoriteteve shëndetësore maqedonase ndaj vendeve të BE, në lidhje me vaksinën kundër Covid. Jo vetëm që janë të mbyllur dhe egoistë, por gjithashtu fyejnë qytetarët tanë dhe vendin tonë.

Imagjinoni, ata pranojnë publikisht se nuk kanë prodhim të mjaftueshëm të vaksinave për mbrojtjen e popullatës së tyre dhe në të njëjtën kohë na vërejnë nëse kërkojmë zgjidhje për mbrojtjen e popullatës sonë jashtë BE-së.

Kompanitë e tyre do të dorëzojnë vaksina në Maqedoni për të përmbushur nevojat e tyre. Shpjegimi i vetëm është se ne jemi një kandidat për anëtarësim në BE dhe nuk ishte e këshillueshme që të merrni vaksina nga Rusia ose Kina. Arrogant dhe i pasjellshëm. “Derisa të vaksinojnë kriminelët e fundit në burgje, ne nuk mundemi, as punëtorët shëndetësorë, as grupet më të rrezikshme”, shkruan Tito Petkovski në Facebook.

Petkovski inkurajon autoritetet tona shëndetësore të bëjnë gjithçka që kanë në dorë dhe të sigurojnë vaksina nga prodhuesit të cilët janë në gjendje t’i na dorëzojnë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Vaksina!

“As jetët e tyre nuk janë më të rëndësishme se jona, as vaksinat e tyre nuk janë më të sigurta se ato të Rusisë dhe Kinës, sipas vetë prodhuesve perëndimorë,” shkroi Petkovski.

Postime të ngjashme

Fati yt/ Horoskopi 3 gusht 2021

D V

Pendarovski: Armata u kyç në shuarjen e zjarreve, nesër në mëngjes helikopterët shkojnë për të ndihmuar në Koçan

D V

DMSH i mobilizon ekipet për mbrojtje dhe shpëtim nga zjarret, thirrje për t’u përfshirë edhe shoqatat vullnetare zjarrfikëse

D V

Nesër pa rrymë disa nga konsumatorët nga Qendra dhe Buteli

D V

Zjarr i madh nga pasditja po tërbon në Rankovc, ka edhe shtëpi të djegura

D V

Minsitri Filipçe: Pjesa më e madhe e të infektuarve, janë të ardhurit nga jashtë vendi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...