Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Petkovski: Duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria

Shkup, 24 qershor – Kryetari i PSD-së Tito Petkovski beson se duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria mbi anëtarësimin në BE së bashku me zgjedhjet e ardhshme lokale.

Sipas tij, qytetarët si bartës të sovranitetit duhet të thonë fjalën e fundit.

“Njerëzit gjithsesi do të shkojnë në votime dhe të pyesin qytetarët nëse duan në këto kushte të ofruara nga Bullgaria, të fillojnë negociatat për të përcaktuar kornizën e negociatave.

Vetëm në atë mënyrë vendimet e Kryeministrit do të kenë besueshmëri dhe mbështetje nga njerëzit, do ta lehtësojnë pozicionin e tij. Në ndërkohë, do të ketë regjistrim në fund të shtatorit dhe ne do të shohim saktësisht se sa do të regjistrohen si bullgarë”, tha Petkovski.

Në të njëjtën kohë, ai njoftoi se PSD është e hapur për qytetarët që nuk kanë lidhje partiake.

Postime të ngjashme

Miratohet ribalanci i Buxhetit të Maqedonisë

D V

Rritet numri i të infektuarve në Maqedoni, 47 raste të reja dhe 14 të shëruar

D V

Maqedonia dhe Bullgaria do të bashkëpunojnë në fushën e bujqësisë

D V

Për shkak të zjarreve të fuqishme në Turqi, anulohet vizita e nesërme e Osmanit në Ankara

D V

Qeveria e RMV-së miraton propozim Ligjin për lëndët minerale

D V

Moti për nesër në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...